Duda wzywa premiera do publicznej debaty

paź 30, 2013 | Aktualnosci

Szef NSZZ ?Solidarność? Piotr Duda wezwał premiera Donalda Tuska do publicznej debaty na temat postulatów związkowców. ?Mam nadzieję, że nie zabraknie panu odwagi? ? mówił na konferencji przed kancelarią premiera, zorganizowanej wspólnie przez ?S?, OPZZ i FZZ.

Przed KPRM trwa manifestacja związkowców. Równocześnie związki demonstrują przed Centrum Partnerstwa Społecznego ?Dialog?, gdzie o godz. 13 ma rozpocząć się plenarne posiedzenie Komisji Trójstronnej. Komisja ma omawiać właśnie związkowe postulaty, przedstawione podczas wrześniowego protestu w stolicy. Związki nie biorą jednak udziału w posiedzeniu, ponieważ ? jak argumentują ? rząd przedstawił im już pisemną odpowiedź na zgłoszone postulaty, którym w większości się sprzeciwia.

Wiceprzewodniczący Solidarności Tadeusz Majchrowicz powiedział podczas pikiety przed centrum ?Dialog?, że 40 dni po proteście rząd nadal zachowuje się tak, jakby w tym kraju związków zawodowych nie było. ? Nie widzi nas, nie słyszy naszych postulatów, wiec jesteśmy tutaj, żeby przypomnieć to, co wszyscy wiedzą: że jesteśmy i się nie poddamy ? podkreślił. ? Może rząd miał nadzieję, że się znudzimy, albo że się podzielimy. Ale jesteśmy razem. (?) Liczymy, że ten rząd się opamięta, a jak nie, to będzie nowy ? dodał.

Podczas konferencji szef OPZZ Jan Guz zapowiedział, że jeśli rząd nie będzie realizował postulatów związków, uruchomią one ?plan B?. Jak wyjaśnił Duda, ?plan B? to strajk generalny i pikieta związkowców przed Parlamentem Europejskim. Protestujący przynieśli ze sobą tablice ze swoimi postulatami. Pod każdym z nich czerwonymi literami wybito hasło ?odpowiedź negatywna rządu?.

Odnosząc się do konkretnych postulatów, szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka podkreślał, że liczba umów śmieciowych powoduje, że coraz częściej pracownicy nie mają opłacanych składek do ZUS. ? Propozycja związków zawodowych: 40 lat pracy mężczyźni, 35 lat kobiety, wcale nie musi oznaczać, że osoby te mając pracę nie będą pracowały do 67. roku życia ? powiedział Chwałka.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

3 + 8 =