Azoty w pierwszej setce ?Polityki?

maj 15, 2013 | Z kraju

Osiem spółek z województwa lubelskiego wśród 500 największych polskich firm tygodnika ?Polityka?. Za kryterium przyjęto przychody ze sprzedaży w 2012 roku.

Regionalną perłą w koronie są Zakłady Azotowe Puławy – jako jedyne w pierwszej setce. Są na 60 miejscu, o dziesięć wyżej niż rok wcześniej. Ze sprzedaży swych wyrobów uzyskały 3 miliardy 760 milionów złotych. Puławy były też 16. najbardziej zyskowną firmą w Polsce i 36. największym eksporterem. Są również 22. co do wielkości spółką giełdową.
Do drugiej setki weszły grupy kapitałowe Emperia Holding, Lubelski Węgiel Bogdanka i Black Red White. 140. miejsce Emperii to jednak trzeci największy spadek roku – aż o 110 pozycji. Nadal jest jednak 41. co wielkości spółką giełdową. Na miejscu 149 Bogdanka. To skok o 47 miejsc. Jako jedyna z firm lubelskich zdobył ‘Biały Listek’ za społeczną odpowiedzialność biznesu. Black Red White spadł o 10 pozycji na 163.
W trzeciej setce jest Tezet Gaz na miejscu 277, o siedemnaście niższym niż w 2011 roku. W czwartej – Stanchem Lublin na 345, PPH Standard na 350, co oznacza wzrost notowań o 29 pozycji, a na 375 Spóldziełnia Mleczarska Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Poprawiła swą pozycję o 50 miejsc, co dało jej 29. lokatę w krajowym rankingu największych wzrostów wartości przychodów ze sprzedaży.